Vodácké kurzy - Vodácké desatero

Vodácké kurzy - Vodácké desatero

Jak zvládnout vodu bezpečně? Čemu se vyvarovat a nač naopak dbát při sjíždění řek? Na našich kurzech postupujeme dle pravidel vytvořených Českým svazem kanoistiky. Účastníky načich kurzů o jejich znění poučujeme a dohlížíme na jejich dodržování. A co v pravidlech stojí?

1. Před vyplutím je nutné zjistit všechny dostupné informace o řece v kilometráži a na vodáckých webech, zejména pak o nebezpečných místech. Není ostuda se zeptat například v půjčovně lodí. Každá výprava by měla mít minimálně tři posádky. Je nebezpečné na vodu vyrážet sám.

2. Je nutné pečlivě zvážit vyplutí za zvýšeného stavu vody. Obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší, než za běžného stavu.

3. Ačkoli se říká, že rum k správné vodě patří, je zcela nutné vyrážet na vodu za střízliva a nikdy nekonzumovat alkohol ani jiné návykové látky za jízdy.

4. Před sjetím jezu či projetím nebezpečného místa je potřeba si dané místo prohlédnout předem. Pokud by byl pouhý stín pochybností, je lepší loď přetáhnout po souši.

5. Doporučené vybavení na vodu: házecí pytlík s karabinou, lékárna, náhradní pádlo připevněné přímo k lodi, mobil ve vodotěsném obalu, plovoucí vesta a přilba. Pro jízdu je nutné vybrat správné oblečení v závislosti na počasí vždy mít pevné uzavřené boty.

6. U dětí do 15 let je vesta doporučená vždy. U dospělých plovací vestu od obtížnosti WW2.

7. Na vodě se ve skupině určuje první a poslední loď. První loď nesmí být předjeta, poslední naopak nesmí předjíždět ostatní posádky ve skupině. Skupinu je důležité udržovat, to znamená, že pokud se ztratí první posádce poslední z očí, první posádka čeká.

8. V případě vzniku krizové situace (například tonutí osoby ve válci pod jezem) je nutné volat záchranné složky (Záchranná služba 150, Hasiči 155, Tísňová linka 112). Je lepší, aby přijely zbytečně, než zmařit lidský život.

9. Pokud se již někdo rozhodne někoho zachraňovat, je důležité postupovat s rozmyslem. Záchrana se provádí ze břehu házečkou originální či improvizovanou. Skok pro zachraňovaného u nezkušeného záchranáře je přílišné riziko, ohrožující život záchranáře.

10. Pro záchranu se dá využít mnoho rozličných předmětů, například házecí pytlík, házecí podkova, navázaná plovací vesta, tyč, větev, nebo kanystr na provaze.


 

Voda je živel, umí být zrádná a smrtonosná. Každoročně za její podcenění zaplatí některý vodák životem. Zároveň nám ale poskytuje zábavu, prožitky a adrenalin. Pokud se na vodě budeme řídit bezpečnostními zásadami, předejdeme tím neštěstí a zbyde jen to pozitivní. Agentura Wenku jezdí bezpečně.

Zpět nahoru