Vzdělávací procházka - Příroda a člověk - Jednodenní výlety
Zábavně-vzdělávací procházka s piknikem na téma "Příroda a člověk" - Milíčovský vrch
Termín: dle dohody v měsících duben-červen, září-říjen
Půldenní třídní výlet v dochozí vzdálenosti od stanice metra nabízí na jednom místě možnost pobytu v lese, posezení u rybníka, zajímavé informace a rozšíření "obzorů" na téma vlivu člověka na přírodu i příležitost pro společně strávený čas třídy a oživení vzájemných vztahů.
Program je určen pro žáky 5. - 7. tříd ZŠ.
Program začíná srazem na stanici metra Háje, odkud se společně přesuneme k cca 15 min vzdálenému přírodnímu parku Botič-Milíčov, k úpatí lesem pokrytého Milíčovského vrchu, který se tyčí přímo za hranicí sídliště Jižní město a obchází ho naučná stezka Milíčovský les.
Zde se třída rozdělí do menších pracovních skupinek, obdrží herní materiály spolu s instrukcemi a postupně se vydá na herní trasu vedoucí po značené naučné stezce. Přibližně v polovině trasy, kde nás herní materiál svede z trasy stezky přímo k Milíčovskému rybníku, se všichni opět setkáme. Na louce u rybníka si užijeme společný piknik i hru testující a připomínající, jak se vzájemně známe. Po odpočinku stráveném s celou třídou jednotlivé týmy projdou zbytek trasy a získají odpovědi na herní otázky. V závěru hry se společně setkáme přímo na vrcholu Milíčovského vrchu, kde si užijeme nejen výhled do okolí, ale i další týmovou hru a také vyhodnocení výsledků našeho "pátrání".
Herní materiál obsahuje navigaci, kudy přesně vede trasa a jak se dostat k cíli, dále drobné zajímavosti o okolí a zejména otázky a křížovku, jejichž odpovědi je třeba cestou zjistit na stanovištích naučné stezky. Ta se zaměřuje na přírodní, historické i kulturní zajímavosti místa, ze kterých je možné vyvodit zajímavé informace poukazující vliv člověka na přírodu. Budeme se tedy věnovat otázkám jako: Jakým způsobem ovlivnila místní lesy a mokřady výstavba sídliště Jižní město? Čemu vadí, že jsou zde vysazeny nepůvodní dřeviny? Proč je dobré obnovovat tůně?
Čas výletu: 4-5 hodin
Délka trasy: 6 km
Procházka začíná i končí na stanici metra C Háje, odkud k trase hry doprovodí skupinu instruktor.
Cena programu: 450 Kč (min. 25 platících studentů, 2 pedagogové zdarma, 1x organizátor)
Jsme velice rádi, že jste se dostali až sem. Ještě 10 vteřin.
Nedomnívejte se, ptejte se, vše vám rádi upřesníme.
Divoká příroda v Praze: Vinoř a Satalice - Jednodenní výlety
Vinořský park a Satalická bažantnice – jednodenní výlet se vzdělávacím i zábavně-relaxačním programem
Věková kategorie: II. stupeň ZŠ
Termín: dle dohody v měsících září - říjen, duben - červen
Na samém okraji Prahy v dostupnosti autobusů MHD se nalézá unikátní kus takřka divoké přírody, kde naleznete rozmanitý les, památné stromy, skalní útvary, mokřady, pole, potok, rybníky i archeologické naleziště. Jen pár minut cesty od pražského metra s námi můžete relaxovat v krásné přírodě a dotknout se přitom nejen unikátně dochované přírodní památky, ale i nádechu historie. Současně půldenní společný výlet dává možnost užít si společný čas a zábavu, na kterou nen v průběhu školního roku tolik času.
Přírodní rezervací Vinořský park a Satalická obora vede interaktivní naučná stezka s množstvím zajímavostí o místní fauně a floře, ochraně přírody i nevšedními informacemi. Žáky provede touto stezkou herní materiál, ve kterém bude třeba odpovídat nejen na otázky z naučné stezky, ale i z pozorování okolní přírody. Během spolupráce ve skupinkách si tak užijí únik z ruchu velkoměsta i netradičně strávený společný čas. Část výletu strávíme přestávkuo na místním hřišti, kde si uděláme společný piknik, zahrajeme si lehkou sportovní hru na odreagování a můžeme společně relaxovat „jen tak“.
Výlet začíná srazem na stanici metra Rajská zahrada. Spolu s instruktorem se přesuneme k Satalické oboře, odkud žáci podle herních materiálů vyrazí ve skupikách po trase naučné stezky.
Na výlet je potřeba vyhradit si cca 5 hodin (zahrnuje 1 hodinu na přesun ze stanice metra, cca 2 hodiny pěšího výletu a cca 2 hodiny společných her a relaxace).
Žáci potřebují s sebou tužku, svačinu a pití, oblečení pro pohyb v lese a dobrou obuv, pláštěnku či nepromokavou bundu, podložku na sezení na zemi (lze použít pláštěnka) a dobrou náladu.
Pedagogický doprovod potřebuje také dobrou obuv, nějaké občerstvení na cestu a uvolněnou náladu.
V případě zájmu je možné zajistit oběd v nedaleké restauraci.
450 Kč (min. 25 platících studentů, 2 pedagogové zdarma, 1x organizátor)
Stmelovací procházka Šárkou - Jednodenní výlety
Stmelovací procházka Šárkou – jednodenní výlet se vzdělávacím i teambuildingovým programem
Nemáte čas na vícedenní teambuilding a vaše škola není ideálním místem pro stmelovací program? Nabízíme alternativu v podobě Stmelovací procházky Šárkou. Čekají nás seznamovací aktivity, které rozšíří informace o spolužácích, aktivity týmové, během nichž podpoříme spolupráci v kolektivu i vzdělávací hra v často opomíjeném pražském lese Hlásek u Nebušic.
Termín: dle dohody v měsících březen - červen, září - listopad
Procházka je určena primárně pro žáky základních škol, ovšem po domluvě můžeme upravit program i na míru středoškolským studentům. Procházku dělíme dle věkových kategorií:
Obě trasy se prolínají a je možné je lehce zkracovat či prodlužovat podle potřeb dané skupiny. Zároveň jsou pro obě varianty zvoleny rozdílné aktivity i závěrečná křížovka, odpovídající věkovým kategoriím dané skupiny.
První část procházky vede přes Červený vrch do údolí Tiché Šárky a budeme se v ní věnovat především kolektivu jako takovému. Kromě společně stráveného času třídy nám pomohou také jednotlivé aktivity, zaměřené na oprášení i rozšiřování informací o spolužácích, ale také spolupráci a koordinaci skupiny, či komunikaci a důvěru. Celkově tedy o prohloubení vztahů ve třídě a jejich zasazení do běžných kolejí.
První část procházky zakončíme na okraji Nebušic, kde bude zastávka věnovaná svačině a případné volné zábavě na přilehlém dětském hřišti.
Druhá část procházky nás zavede do lesa Hlásek poblíž Nebušic, kterým prochází naučná stezka. Les si projdeme v „pracovních týmech“, v nichž se pokusíme správně vyluštit křížovku, se kterou nám pomohou jednotlivá zastavení naučné stezky, pojednávající o fauně i floře tohoto opomíjeného pražského lesa. Na jejím konci bude čekat instruktor s teplým čajem a drobnou sladkostí pro všechny úspěšné řešitele. V závěru si společně popovídáme o uplynulém čase v přírodě, nových poznatcích o spolužácích i celkové náladě ve třídě.
Procházka začíná na zastávce MHD Červený Vrch a končí na zastávce MHD Na Mlýnici, odkud jezdí autobusy směrem k metru Bořislavka. Čas procházky je v průměru 6-7 hodin.
550 Kč (min. 25 platících studentů, 2 pedagogové zdarma, 1x organizátor)
Po stopách II. světové války - Jednodenní výlety
Po stopách II. světové války – vzdělávací hra na Stezce svobody 1938 - 1945 (Točná – Zbraslav)
Termín: dle dohody v měsících duben-červen, září-říjen
Půldenní třídní výlet se vzdělávací hrou v oblasti tzv. Stezky svobody mezi Točnou a Zbraslaví. Stezka svobody 1938-1945 je název pietního místa, připomínajícího padlé z květnových bojů roku 1945 mezi Komořany, Točnou a Závistí. Stejný název pak nese tamní naučná stezka přibližující události z let 1938-1945 a přibližuje příběhy lidí, kteří tehdy bojovali za naši svobodu.
Program nás v podobě zážitkové vzdělávací hry provede po části naučné stezky, skrze herní materiál a informace z tabulí nás seznámí s okolnostmi událostí II. světové války a díky herním otázkám povede účastníky také k zamyšlení a propojení dílčích souvislostí.
Program je určen pro žáky 8. - 9. tříd ZŠ, případně I.-II. ročníků SŠ
Program začíná srazem na stanici metra Kačerov, odkud se společně přesuneme autobusem na Točnou. Ze zastávky se společně dojdeme na cca 700m vzdálenou Vyhlídku nad Točnou, k prvnímu stanivišti naučné stezky na naší trase, které bude také naší startovní pozicí.
Zde se třída rozdělí do menších pracovních skupinek, obdrží herní materiály spolu s instrukcemi a postupně se vydá na herní trasu vedoucí po značené naučné stezce směrem na Zbraslav. Cestou bude třeba nastudovat informace na dílčích stanovištích naučné stezky, zodpovědět otázky v herním materiálu a také vyluštit tajnou šifru. Doprovázející instruktor bude žáky čekat u Vltavy nedaleko od Zbraslavi. Zde se společně opět potkáme, a poté, co jednotlivé skupiny ještě dojdou získat informace ke zbývajícím dvěma stanovištím naší trasy, společně vyhodnotíme získané informace i výsledky hry. Následně se veřejnou dopravou přemístíme zpět do Prahy.
Herní materiál obsahuje navigaci, kudy přesně vede trasa a jak se dostat k cíli. Dále obsahuje fakta doplňující souvislosti k informacím z tabulí naučné stezky a zejména otázky týkající se tématu II. světové války. Otázky spadají do tří kategorií, a to otázky, jejichž odpovědi je třeba cestou zjistit na 15 stanovištích naučné stezky, otázky zjišťující dílčí části kódu tajné šifry a v neposlední řadě otázky odkazující se na všeobecnou znalost žáků. Odpovědi na tyto otázky dají spolužíci v pracovní skupině dohromady spojením vlastních sil a znalostí a mohou je také případně dohledat, či se na ně doptat. K porozumění souvislostem jim také pomůže slovníček s výkladem některých pojmů, který od nás obdrží.
Herní materiál je rozdělen do 5 pracovních částí tak, aby každý hráč ve skupině měl svou roli a všichni se plně zapojili do společného objevování historie.
Čas výletu: 5-6 hodin
Délka trasy: 8 km
Výlet začíná na stanici metra C Kačerov a končí na stanci metra C Háje, stanici metra B Smíchovské nádraží či na Hlavním nádraží v Praze dle zvolené zpáteční dopravy.
Cena programu: 450 Kč (min. 25 platících studentů, 2 pedagogové zdarma, 1x organizátor)