Třídnická hodina online - webinář pro třídní učitele
4hodinový vzdělávací seminář pro pedagogy středních škol, víceletých gymnázií i druhého stupně základních škol na téma "Jak pracovat s třídním kolektivem v rámci distančního vzdělávání".
Třídnické hodiny považujeme za nedílnou součást školního roku. V aktuální situaci, kdy většina školního roku probíhá formou distančního vzdělávání, se setkáváme s tím, že ani učitelé, kteří třídnické hodiny běžně dělají a v prezenční formě snadno sáhnou k široké škále témat a metod, které použít, najednou neví, jak v online prostoru s tématem třídnických hodin naložit. Problémy s tím, že někdo nechce mluvit, vše trvá déle, co když otevřu téma, se kterým si nebudu vědět rady, a další témata a obavy, na která s učiteli běžně narážíme, najednou vystupují ještě výrazněji. Z psychologického pohledu je nicméně právě tato forma práce s žáky v dnešní době ještě potřebnější než kdy jindy. A to jak z pohledu podpory motivace a efektivity vzdělávání, tak pro vztah mezi třídou a třídním učitelem, a zejména pak pro udržení zdravé atmosféry uvnitř kolektivu, na kterou bude možné při prezenčním setkání opět dobře a bezpečně navázat.
Na základě konzultací se spolupracujícími kantory, školními psychology a výchovnými poradci, a také na základě debat s účastníky akreditovaného semináře Metodika vedení třídnických hodin, který jsme v uplynulém roce opakovaně realizovali v distanční formě, jsme vytvořili specializovaný seminář na téma "Třídnická hodina online".
Termíny:
otevřené termíny pro veřejnost budou vypsány po udělení akreditace v březnu 2021
V případě zájmu o absolvování webináře v období leden-únor bez akreditace pište na info@vzdelavani-wenku.cz.
Webináře otevíráme již od počtu 3 účastníků.
Lektor: Mgr. Jana Lidická
Webinář je dělen do čtyř tematických bloků:
V rámci prvního bloku na téma „Třídnická hodina obecně“ si spolu s účastníky vyjasňujeme celkové pojetí a smysl třídnické práce. Sdílíme zkušenosti účastníků s jejich fungováním v distančním vzdělávání tak, aby příklady užívané v semináři nasedaly na jejich možnosti. Dáváme také do souvislostí distanční a prezenční formu třídnické práce, pojmenováváme rozdíly i stěžejní principy, které zůstávají neměnné a je možno z nich při koncipování distanční TH vycházet.
V rámci druhého bloku se zaměřujeme na principy práce během třídnických hodin a zejména na metody, které lze v distanční formě použít. Věnujeme se při tom jak metodám, které jsou paralelou metod užívaných při prezenční práci, tak jedinečným metodám těžícím z možností online prostoru.
Třetí blok je věnován doporučeným tématům třídnických hodin v situaci distančního vzdělávání a také ukázkové realizaci a společnému vyzkoušení některých postupů.
V rámci závěrečného bloku pak věnujeme pozornost možným rizikům a situacím, na které je třeba být připraven, a dále sdílení zkušeností a diskusi.
Délka bloků je přibližně 45 min, mezi každým dílčím blokem probíhá přestávka. V polovině semináře probíhá 30 min psychohygienická pauza.
Webinář proběhne přes online konferenční rozhraní Zoom.us. Vzhledem k interaktivní povaze setkání bychom prosili o připojení i s kamerou a zvukem zapojeným přes sluchátka (z důvodu zajištění soukromí pro sdílení účastníků).
Webinář je koncipován pro účast 3-15 osob, pro účast je nezbytná registrace.
Vzdělávací program byl podán k akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků dne 4. 1. 2021. Předpokládaný termín akreditace únor 2021.
Akreditace instituce ze dne 15. 10. 2019 pod čj.: MSMT- 33575/2019-1
zaváděcí cena v neakreditované verzi 720 Kč
V případě zájmu o absolvování webináře v období leden-únor bez akreditace pište na info@vzdelavani-wenku.cz
- 4 vyučovací hodiny webináře vedeného psycholožkou Agentury Mgr. Janou Lidickou, celková časová dotace včetně přestávek je 225 min (dle podmínek MŠMT musí v polovině webináře proběhnout min 30minutová pauza),
- osvědčení o absolvování webináře,
- technickou podporu pro připojení k webináři,
- materiální zajištění semináře.
Nabízíme také online setkání třídních učitelů na téma Nároky třídnické práce v době pandemie.
V prezenční podobě po návratu do škol dále nabízíme možnost metodické podpory učitelů v rámci společného vedení třídnických hodin či přímo formou individuálního výcviku ve vedení TH.
Pro podrobnější informace k semináři nás neváhejte kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře nebo přímo na email jana.lidicka@wenku.cz.
Jsme velice rádi, že jste se dostali až sem. Ještě 10 vteřin.
Nedomnívejte se, ptejte se, vše vám rádi upřesníme.
Reference:
Dost dobře nelze chtít po třídních učitelích, aby v třídnických hodinách věnovali maximum času a energie atmosféře ve třídě, vzájemným vztahům, sociálním dovednostem apod. a neposkytnout jim k tomu účinnou a bezpečnou podporu a zázemí. Spolupráce se spol. Wenku a zejména s Janou Lidickou je právě takovou podporou, jakou moji kolegové ve své roli třídních učitelů potřebují. Smyslem naší spolupráce je nejen nabídnout jednotlivým třídním návod a metodické vedení, ale skoro podstatnější je povzbuzení, dodání jistoty a sebedůvěry při práci se třídou a společné nalezení takového způsobu práce, který povede k cíli a zároveň bude odpovídat naturelu konkrétního třídního a nikdo tak nebude nucen aplikovat techniky nebo postupy, které mu nejsou blízké a necítí se v nich dobře. Každý z našich třídních v prvních ročnících tak má k dispozici v Janě i metodickou oporu při hledání a vytváření vlastního způsobu práce.
Spolupráci s Wenku a Janou Lidickou považuji nejen za nesmírně prospěšnou pro sebedůvěru kolegů, pro atmosféru v jednotlivých třídách a potažmo i ve škole jako takové, ale v podstatě za základní podmínku toho, aby škola po svých učitelích vůbec tento způsob práce s třídními skupinami mohla chtít. Bez podpory a pomoci to nelze.
Mgr. Kateřina Šmatláková, školní psycholožka a metodik primární prevence, Gymnázium Budějovická
Ukázkové vedení třídnických hodin (TH) je velmi přínosné. Mohu s Janou konzultovat formu a obsah předem. Během konzultací a samotných TH získávám praktické dovednosti a kompetence vést později TH samostatně.Studenti na TH reagují vesměs pozitivně a myslím, že oceňují náš zájem o jejich problémy a možnost v neformálnější atmosféře probrat aktuální témata spojená s jejich životem ve škole.
Mgr. Jan Dušek, třídní prvního ročníku čtyřletého studia, Gymnázium Budějovická